marți, 22 septembrie 2009

Barem de 5 goluri pentru elevii lui ZengaBarem de 5 goluri pentru elevii lui Zenga

Victoria de sambata cu 5-1 obtinuta in fata Sportului a urcat Nationalul, cel putin pentru o zi, pe locul doi al clasamentului "N-am jucat in viata mea 3 meciuri la rand pe terenuri asa de proaste", a spus Dan Petrescu
"Inainte de meci nu credeam ca se poate castiga cu 5-1 in fata echipei lui Andone", afirma italianul Walter Zenga la conferinta de presa de dupa partida. Si nimeni nu il poate contrazice, mai ales ca nici rezultatul de la pauza, 1-1, nu prevedea nimic din ceea ce urma sa se intample in repriza secunda a intalnirii din Cotroceni. Pe un teren care s-a transformat intr-o mlastina inca de la incalzirea celor doua echipe, Sportul a facut un joc foarte bun in prima parte a intalnirii, reusind sa revina pe tabela de marcaj dupa ce fusese condusa din secunda 40 prin punctul realizat de Mitrovic. Golul studentilor lui Andone, inscris de Dinita, s-a dovedit a fi insa doar un simplu foc de paie, pentru ca dupa pauza gazdele si-au inceput show-ul, reusind pana la final sa realizeze baremul de cinci goluri stabilit in prima partida a returului la Constanta. Speranta jucatorilor oaspeti intr-un rezultat bun s-a naruit o data cu autogolul portarului Eduard Stancioiu, din minutul 54, care a dat peste cap moralul coechipierilor sai. Goalkeeper-ul Sportului, acuzat la final de antrenorul Ioan Andone, a mai scos mingea de trei ori din poarta dupa reusitele lui Sergiu Radu, Caramarin si Iacob. "Stancioiu a gresit la 3 goluri din 5. A fost convocat la nationala de tineret, e printre primii 4-5 portari ai Romaniei, dar el continua sa faca greseli de amator", a declarat Andone, vizibil suparat de prestatia elevilor sai, la care spune ca nu vede nici un fel de progres cu trecerea timpului. Considerat unul dintre stadioanele cu un teren cat de cat acceptabil, Cotroceniul a aratat sambata ca dupa inundatie. Gazonul, daca se poate numi asa, a fost plin de noroi si numai norocul a facut ca meciul sa se incheie fara nici o accidentare grava. "N-am jucat in viata mea 3 meciuri la rand pe terenuri asa de proaste", a afirmat Dan Petrescu la final, gandindu-se cu groaza la faptul ca miercuri Nationalul, urcat cel putin pentru o zi pe locul doi al clasamentului, joaca din nou acasa. Probleme cu noroiul a avut si managerul Cosmin Olaroiu, acesta ramanand impotmolit cu BMW-ul sau luxos pe un teren viran de langa terenul de antrenament al clubului.